Blog

...rady, tipy, zkušenosti

Jak zvládnout stres ze svatebních příprav - pohled psychologa

Je svatba spíše radostí nebo starostí? Pokud se vše podaří, může být svatební den jedním z nejkrásnějších zážitků celého života. Ale se vstupem do manželství se pojí také obrovská míra stresu, kterému se lze jen těžko vyhnout. Jak s ním tedy bojovat?

Pokud patříte mezi skupinu „svobodných“, možná vás překvapí, že svatba je jedním z nejnáročnějších životních milníků. V tzv. Holmes-Raheho inventáři životních stresů, který vznikl na základě rozsáhlého psychiatrického výzkumu, jsou přiřazeny různým životním událostem body podle toho, jak silné na nás mají negativní důsledky. Svatba je v tomto inventáři, který obsahuje celkem 43 položek, na sedmém místě. Je tedy „více stresující“ než kupříkladu ztráta zaměstnání, smrt blízkého přítele či stěhování. Naopak, negativnější vliv má na nás pouze úmrtí partnera či blízkého příbuzného, vážná nemoc, rozvod či pobyt ve vězení.

Cramer a kol. (2003) se zabývali tím, jaké konkrétní útrapy si prožívají snoubenci při přípravě svatby. Do výzkumu se zapojilo celkem 257 jedinců. Autoři zjistili, že stres způsobují zejména rodinné rozepře, organizace svatby pro velké množství hostů a finanční obtíže spojené s přípravami. Jednoduchou, ale také dosti nerealistickou radou by tedy bylo uspořádat malou, finančně nenáročnou svatbu, která nevzbudí ani ty nejmenší rodinné rozepře.

Z pohledu psychologie je proto možná lepší nesnažit se stresu při přípravě svatby zcela vyhnout, ale spíše se na něj dobře připravit. Níže je několik rad, které vám mohou pomoci lépe zvládat stres – nejen ten předsvatební.

 • Nechte si pomoct. Čím dříve akceptujete, že nemůžete být stoprocentně zodpovědní za každou součást vaší svatby, tím efektivněji delegujete jednotlivé úkoly. Najděte někoho, na koho se budete moci při přípravách zcela spolehnout. Okamžitě se vám uleví.
 • Neexistuje jen „perfektní“ a „katastrofální“ svatba. Neuvažujte černobíle – ve většině případů to vede k nezdravému perfekcionismu a nakonec i ke zklamání vašich nároků, zvláště pokud si chcete vše zorganizovat sami. Vysněte si svou dokonalou svatbu, ale buďte připraveni na mírné kompromisy.
 • Nepoužívejte své pocity jako argumenty. Během příprav nejspíše budete pociťovat úzkost – to však není důkaz toho, že se přípravy nedaří, či že svatba bude špatná. Snažte se zůstat racionální a nepřeceňujte význam své nervozity. Ta je zcela normální.
 • Nepřehlížejte pozitiva. Když je člověk ve stresu, zaměřuje se spíše na negativní stránku věci. Pokud máte pocit, že se vám nic nedaří, sepište si všechno, co se vám naopak již podařilo úspěšně zařídit. Pravděpodobně zjistíte, že pozitiva jasně převyšují negativa.
 • Každá negativní událost nemá svého viníka. Lidé mají tendenci každou situaci vztahovat ke konkrétní osobě – nejčastěji k sobě samému. Musíte však akceptovat, že některé události jsou neovlivnitelné a nemáte nad nimi žádnou kontrolu. Nevyčítejte nikomu náhlou průtrž mračen či nečekanou dopravní zácpu. Buďte pozitivní a přizpůsobte se novým podmínkám.
 • Odpočiňte si. Příprava svatby je dlouhá a vyčerpávající záležitost, která vám pravděpodobně sebere velkou část volného času. Nesmíte proto zapomínat na sebe. Relaxujte, udržujte se v dobré kondici a psychické pohodě. K čemu vám bude skvělá svatba, když budete na pokraji zhroucení?

Zdroje:
Cramer, Keneth, M., Lafreniere, Kathryn D. (2003). Wedding Preparations Stress: Results of a Pilot Study. Guidance & Counseling, 19 (1).
Holmes - Rahe Stress Inventory. Dostupné online na http://www.stress.org/holmes-rahe-stress-inventory/.
Mgr. Václav Petráš

Psycholog. Absolvent fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Proč?

 • Nabízím zcela individuální přístup.
 • Spolupráce je založená na přátelské atmosféře a vzájemné důvěře.
 • Jsem otevřená nekonvenčním nápadům.
 • Mohu být při přípravách vaší pravou rukou nebo samostatně pracující organizátorkou celé akce - záleží jen na vás.
 • Vždy kladu důraz na promyšlenou koncepci a kulturní program celé akce.

Blog

Svatba v dešti
Svatba v dešti II. Publikováno 23. 4. 2015
Mokrá svatba
Svatba v dešti I. Publikováno 22. 4. 2015

Kontaktní údaje

Mgr. Alexandra Pyszková
Masarykovy sady 71/28
737 01 Český Těšín

IČ: 033 79 116
Telefon: +420 775 317 151
Email: info@aprodukce.cz
Skype: aprodukce.cz