Blog

...rady, tipy, zkušenosti

Svatební den v dešti II. - jak by to mohlo vypadat?

Možná si po přečtení předešlého článku říkáte, že "svatební den přece není o banálních problémech jako jsou zablácené šaty a focení v dešti". Svatba vás teprve čeká a možná si říkáte, že vy určitě budete mít „jiný přístup“. Pamatujte však na to, že do organizace svatby vložíte nejen spoustu peněz, ale také velké množství času. Stres a nervozitu možná nepociťujete teď, ale s největší pravděpodobností se tomu ani vy nakonec nevyhnete.

Jděte smůle naproti

Neexistuje způsob, jak problémům spojených s deštěm zcela zabránit. Déšť vždy je na svatbě komplikací pro všechny zúčastněné. Podstatné však je, zda s ním při přípravách počítáte. Pokud plánujete svatební obřad nebo hostinu venku, kalkulujte s deštěm jako s 50 % variantou. Nepodceňujte princip náhody. Buďte připraveni a nejlépe se na deštivou variantu přímo těšte, jelikož může nabídnout specifickou a nezapomenutelnou atmosféru.

Volte kapacitu prostor pro konání hostiny se zřetelem na reálnou možnost, že budou svatebčané celé odpoledne i večer trávit uvnitř. Hosté by se neměli cítit jako sardinky. Dbejte na to, aby v sále byl zvlášť parket, prostor pro DJ nebo kapelu a také zvláštní prostor pro raut. Pokud tomu tak není, musíte počítat s tím, že o tyto položky bude sál ochuzený, jakmile bude zaplněn. Také si dejte pozor na to, aby měli dodavatelé možnost zaparkovat přímo u sálu nebo u vchodu do budovy. Tuto možnost oceníte, až přivezete třípatrový dort a vyhnete se zbytečným komplikacím při přenosu zvukového a jiného aparátu, když prší.

Co se týče svatebního obřadu venku, zvolte si místo, které má požadované genius loci, ale které není příliš vzdáleno od místa hostiny nebo jiného zastřešení. Nejvhodnější jsou místa, která disponují zimní zahradou nebo jiným vhodným interiérem, kde se obřad může přesunout v případě deště. Takovým místem je například Hotel Fridrich v Těrlicku nebo Hotel & Garden U Holubů v Čeladné. Pokud vhodná deštivá varianta neexistuje a nemůžete se vzdát vaší první volby, připravte se.

Obřad venku za deště - deštník jako rekvizita, nikoli přítěž

Připravte dostatečné množství vizuálně sjednocených deštníků pro všechny hosty. Když bude každý používat svůj deštník, estetika svatebního dne může být vážně narušena. Vhodné jsou deštníky v jedné barvě, nebo deštníky ozdobné. Nevěsta a ženich mohou mít deštníky, které se od ostatních odlišují a mohou nést jejich jména. Takto vznikne jedinečný vizuální styl, který se bude skvěle vyjímat na fotkách a videozáznamech.

Nachystejte na místě konání obřadu i hostiny kbelíky na deštníky, v jiném případě se může stát, že v sále nastane potopa. Doneste dostatečné množství ručníků. Pokud se nebojíte utrácet, můžete pro každého hosta připravit speciální ručník s iniciály novomanželů na památku. Ručníky se budou hodit i na utírání venkovních laviček a židlí. Trendem dnes je pořídit si barevné gumáky pro nevěstu i ženicha. Deštníky a gumáky (či stylové klobouky) jsou rovněž výbornou rekvizitou na focení. Jakýkoli prvek humoru, který odlehčí deštivou situaci je v každém případě pozitivní. Můžete například koupit hromadu malých dekorativních papírových deštníčků a využít je jako dekoraci na stoly v případě „mokré svatby“.

Jdeme se vůbec fotit?

Samostatnou kapitolou je fotografování v dešti, kterému bude v budoucnu věnován celý článek. Podstatné však je probrat deštivou variantu s fotografem dopředu, objednat si takového, který má zkušenosti nejen s focením v dešti, ale který dokáže využít déšť ve prospěch estetiky fotografií. Požádejte fotografa o ukázky svatebních fotografií v dešti z jeho portfolia. Svatební fotografie, pořízené za deště dobrým fotografem, působí často přirozeněji a spontánněji, jelikož déšť funguje jako přirozená forma distrakce. Novomanželé jsou na fotografiích více uvolnění a usměvaví.

Může se stát, že bude pršet celý den a sluníčko nevysvitne vůbec. V tom případě bude pravděpodobně zataženo a v sálu může být přítmí. Nahraďte sluníčko svítivými dekoracemi. Ty můžete mít připraveny na večer i pro případ, že bude krásné počasí. Poměrně levně lze pořídit vánoční světýlka a nakoupit obyčejné svíčky a dát tak vašemu svatebnímu dni neobyčejně romantickou atmosféru. Dopředu se však informujte, zda můžete svíčky a světýlka v sále použít.

Pokud bude pršet a hosté budou uvězněni celý večer v uzavřeném prostoru, budou kladeny větší nároky na program celé akce. Mějte připraveny hry nebo aktivity v rukávu navíc, kterými zabavíte publikum, jež by se jinak mohlo jít „odreagovat“ ven.

Jedna z rad pro nevěsty týkající se deštivého svatebního dne je zajistit si na celý den vizážistku, která bude po ruce v případě potřeby spravit make-up. Je to samozřejmě varianta nejpříjemnější, ale může se dost prodražit. Postačí však, když si při líčení naordinujete voděodolný make-up a svědkyni nebo družičce dáte za úkol asistovat s kosmetickou taštičkou v připadě nouze.

Svatba v dešti - jak na to?

 • Počítejte s mokrou svatbou jako s padesátiprocentní variantou.
 • Když vybíráte svatební prostor, představte si v něm všechny svatebčany zavřené od začátku až do konce - je tam i tak dostatek místa?
 • Zajímejte se o to, jak za deště dostatnete dovnitř dort, hudební aparaturu, talíře s cukrovím.
 • Deštníky, deštníky, deštníky. A dostatek kyblíků či jiných držáků, kde se mohou skladovat i mokré.
 • Nachystejte dostatek ručníků, vezměte si je s sebou i na focení!
 • Ověřte si fotografovy zkušenosti a možnosti při fotografování v dešti.
 • Připravte se na deštivé šero a mějte v záloze romantické osvětlení, které dodá vaší svatbě jedinečnou atmosféru.
 • Použijte voděodolný makeup a kosmetickou taštičku mějte vždy po ruce.
 • I s deštěm může být svatba krásná - těšte se na ní, dobře se připravte a možná nakonec budete zklamaní, když bude celý den svítit sluníčko!


Mgr. Alexandra Pyszková

Organizátorka akcí. Absolventka oboru Management v kultuře na Masarykově univerzitě v Brně.

Proč?

 • Nabízím zcela individuální přístup.
 • Spolupráce je založená na přátelské atmosféře a vzájemné důvěře.
 • Jsem otevřená nekonvenčním nápadům.
 • Mohu být při přípravách vaší pravou rukou nebo samostatně pracující organizátorkou celé akce - záleží jen na vás.
 • Vždy kladu důraz na promyšlenou koncepci a kulturní program celé akce.

Blog

Svatba v dešti
Svatba v dešti II. Publikováno 23. 4. 2015
Mokrá svatba
Svatba v dešti I. Publikováno 22. 4. 2015

Kontaktní údaje

Mgr. Alexandra Pyszková
Masarykovy sady 71/28
737 01 Český Těšín

IČ: 033 79 116
Telefon: +420 775 317 151
Email: info@aprodukce.cz
Skype: aprodukce.cz